Son yıllarda gitgide popülerleşen bir müzik türü olan rap, özellikle gençler arasında hızla yayılıyor ve kendi jargonunu da beraberinde getiriyor. Peki rap müzikle ilgilenenlerin aşina olduğu fakat kimi zaman anlamını bilmediği bu terimler ne anlama geliyor?

1. Rap Nedir?

Rap Nedir

Rap, Hip hop alt kültürünün bir koludur. Kökeni 1970’lerde özellikle Afrika kökenli insanların yaşadığı Amerika’nın kenar mahallelerine dayanmaktadır. O dönemde Amerika’da yaygın olan ırkçılık sebebiyle şarkı sözleri genellikle protest ve muhalif içeriklidir. Rap çoğunlukla hızlı ritimle söylenen sözlerdir. Şarkılar müziğin yüksek temposuna uygun olarak kafiyeli kelimelerden oluşur. Rapin kelime kökeninin genellikle “Rhytm And Poem” (Ritim ve Şiir)” veya “Rhytmic African Poetry (Ritmik Afrika Şiiri)” sözcüklerinin kısaltması olduğu söylense de rap kelimesi İngilizce’de “sert eleştiri” anlamına gelmektedir.

2. Hip Hop Nedir?

Hip Hop Nedir

Özellikle Türkiye’de rap ve hip hop eş anlamlı olarak kullanılsa da rap ve hip hop arasında bir anlam ayrımı vardır. Rap bir müzik türü, hip hop ise rap müziği de içine alan bir kültürdür. Hip hop kültürünün için de rap müzik dışında break dance, graffiti, DJ’lik gibi alt dallar bulunmaktadır.

3. MC Nedir?

MC Nedir

MC kelimesi “Master of Ceremonies” yani “Seramoni Ustası/Şefi” sözcüklerinin kısaltmasıdır. Aslında MC kelimesi, önceleri müzik gösterilerinde sunumu yapan, sanatçıları anons eden kişiler için kullanılıyordu. Fakat daha sonra bu kelime hip hop ve electronik müzik kültüründe kendi müziğini yapan, şarkılarını yazan şarkıcıları ifade etmek için kullanılmaya başlamıştır.

4. Lirik Nedir?

Lirik Nedir

Lirik, İngilizce “Lyric” (kökeni Latince: Lyricus) kelimesinden dilimize geçmiştir ve şarkıların sözlerini ifade etmek için kullanılır. Köken olarak geleneksel Yunan çalgısı Lir ile birlikte söylenen şiirlerin sözlerini ifade etmek için kullanılan bir kelimedir.

5. Beat Nedir?

Beat Nedir

Beat (Okunuşu: Biit), rap şarkılarda geri planda çalan ritmik müzikal altyapıdır. Beat, şarkının ritmini, temposunu belirler. Şarkıya duygusunu veren en temel unsurdur. Yavaş bir beat şarkıya melankolik bir hava katarken, hızlı bir beat şarkıyı bir anda eğlenceli bir hale sokabilir. Bu sebeple şarkıda anlatılmak istenen ile beat’in uyumlu olması çok önemlidir.

6. Rhyme Nedir?

Rhyme Nedir

Rhyme (Okunuşu: Raym) rap müzik jargonuna İngilizce’den geçmiş bir kelimedir ve “kafiye” anlamına gelmektedir. Rap şarkılar genellikle şiirsel bir yapıda olduğu için sözler özellikle kafiyeli seçilir.

7. Flow Nedir?

Flow Nedir

Flow (Okunuşu: Fılov) bir şarkının akıcılığını anlatmak için kullanılır. İngilizce flow kelimesi “akış” anlamına gelmektedir. Bir şarkının beat ve liriklerinin uyumu, performansı gerçekleştiren MC’nin tempoya, duraklara olan hakimiyeti bir şarkının flow’unu belirler.

8. Freestyle Nedir?

Freestyle Nedir

Freestyle (Okunuşu: Fristayl) rap müzik literatüründe “doğaçlama” anlamında kullanılır. Freestyle kelime anlamı olarak “Serbest Stil” olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Bir MC’nin anlık olarak herhangi bir önhazırlık yapmadan tamamen doğaçlama oluşturduğu şarkılar “freestyle”, bu işi yapan MC’ler isi “freestyler” olarak adlandırılır. Freestyle özellikle iki MC’nin birbiri ile karşılıklı atışması esnasında kullanılır. Türkiye’de bu alanda Freestyle King ve DEVRAP Freestyle gibi yarışmalar organize edilmektedir.

9. Acapella Nedir?

Acapella Nedir

Acapella bir şarkının herhangi bir beat kullanılmadan, müziksiz olarak icra edilmesidir. Kelime anlamı olarak İtalyanca “kilise tarzı” demektir ve kilise korolarının müziksiz olarak seslendirdiği parçalardan esinlenerek bu terim ortaya çıkmıştır.

10. Bar Nedir?

Bar Nedir

Bar, bir rap parçasının her bir mısrasıdır. Örneğin bir rap parçası 4 kıtadan (dörtlükten) oluşuyorsa 4×4=16 barlık bir şarkıdır.

11. Diss Nedir?

Diss Nedir

Diss, İngilizce disrespect (saygı duymama) kelimesinin kısaltılmışıdır ve bir MC’nin diğerine laf soktuğu, sataştığı, kaba tabirle atarlandığı şarkılar için kullanılır. Diss, geleneksel anlamda rap müzik ile hiciv yapmaktır. Genellikle küfür ve argo içerir ama küfür etmeden bunu yapabilmek dinleyiciler arasında daha çok saygı görür. Türkçe’de diss atmak, diss yapmak, disslemek şeklinde kullanımları mevcuttur.

12. Flex Nedir?

Flex Nedir

Flex, rap müziğin hızlı versiyonudur. Lirikler birbiri ardına sıralanır ve tempo çok hızlıdır. Türkiye’de Ceza, Tankurt Manas, Şehinşah, yurtdışında Eminem, Tech N9ne gibi isimler bu alanda oldukça başarılıdır.

13. Punch Nedir?

Punch Nedir

Punch (Okunuşu: Panç) kelimesi İngilizce’de yumruk anlamına gelmektedir. Disslerin veya freestyle’ın içinde yer alan ve bitirici etkisi olan sözlerdir. Kelime anlamında olduğu gibi rakibi yere seren lirikler için kullanılır. Şarkının bu bölümüne “punch line” yani “yumruk satırı” denir.

14. Record Nedir?

Record Nedir

Record (Okunuşu: Rikırd) kelimesinin Türkçe tercümesi kayıttır. Bir şarkıcının şarkı kaydı alması anlamında kullanılır. Rap müzik jargonunda ise genellikle MC’lerin stüdyolarını ifade etmek için kullanılan bir tabirdir. Record, Records veya Recordz gibi farklı kullanımları mevcuttur.

15. Battle Rap Nedir?

Battle Rap Nedir

Battle (Okunuşu: Bedıl), İngilizce’de savaş anlamına gelmektedir. MC’lerin birbiri ile karşılıklı atışmasıdır. Seyirci tepkilerine dayanan eleme sistemiyle son kazanan belirlenir. Lirikler, battle’ın formatına göre freestyle olabilir veya önceden yazılabilir.

16. Gangsta Rap Nedir?

Gangsta Rap Nedir

Gangsta kelimesi İngilice “Gangster”, kelimenin argodaki kullanımıdır. Gangsta Rap ise Amerika’da ortaya çıkmış bir rap akımıdır. Şarkılarda genellikle suç, şiddet, mafya, çete, uyuşturucu gibi illegal konulardan bahsedilir. Amerika’daki siyahi rapçilerin kendi aralarındaki çete/mafya savaşları sonrası 80’li yıllarda doğan bir akımdır.

17. a.k.a. Nedir?

A.K.A. Nedir

a.k.a. İngilizce “Also Known As” kelimesinin kısaltmadır ve Türkçe’ye “bir diğer adıyla” olarak tercüme edilebilir. Şarkıcıların farklı mahlaslarını belirtirken kullanılır.

18. Underground Nedir?

Underground Nedir

“Underground” kelimesinin Türkçe karşılığı yeraltıdır. Rap jargonunda popüler olmayan, çok fazla kişi tarafından bilinmeyen şarkıcılar/şarkılar için kullanılır.

19. Ghetto Nedir?

Ghetto Nedir

Ghetto (Okunuşu: Getto) kelimesi Amerikan argosunda varoşları anlatmak için kullanılır. Rap müzik genel itibariyle Amerika’da fakir mahallelerde doğmuş bir müzik türü olduğu için bu terim şarkılarda sıklıkla geçer. Türk rap literatürüne de geçmiş bir kelimedir. Gecekondu ve varoşları anlatırken kullanılır.

20. Homie Nedir?

Homie Nedir

Amerikan argosunda mahalle arkadaşı, kanka anlamında kullanılmaktadır. Son yıllarda Türkçe rap parçalarda da sıklıkla kullanılan bir terim halini almıştır.

? Sizin de yukarıdaki liste dışında aklınıza gelen rap müzik terimleri varsa yorumlarda belirtin, sözlüğümüze ekleyelim.

Respect!

Ekleyen:

admin

Paylaş

YAZIYI DEĞERLENDİR

[kkratings]

YORUMLAR

  1. Kirai

    20 Şubat 2019 Saat 20:04

    Flex tanımı yanlış yapılmış hatta Türkiye’de yanlış biliniyor flexin anlamı rapçilerin başlı başına bahsettiği şeylerdir yani para uyuşturucu gibi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir