23 Ocak 1988 İstanbul doğumlu olan Esin İris (Esin İris Orhan), 2002 yılında amatör olarak şarkı sözü yazmaya başladı. 2003 yılının ortasında ilk amatör kaydını gerçekleştirdi. Rap ve R&B ağırlıklı olan ilk amatör undergorund EP’si Ekran’ı 2006 yılında çıkardı.

Mor ve Ötesi, Stuka, Fairuz Derin Bulut gibi birçok müzisyenin ve müzik grubunun sahnelerine konuk oldu. 2008 yılında Ayben’in Sensin O albümüne, 2009 yılında Kolpa’nın Hayat Senin isimli albümünde “Düşünme” isimli parçaya yaptığı düetlerin yanı sıra, Gökçe’nin Beş Kuruş isimli albümünün çıkış parçası olan “Beş Kuruş” şarkısında ve parçanın klibinde ve Kaçak grubunun albüm çıkış parçası olan “Slogan Yok” isimli şarkıda ve video klibinde bulundu.
2010 ve 2011 yılında söz yazarlığına aktif devam ederek çeşitli sanatçılarla çalışırken, 2011 yılında Ayhan Sicimoğlu’nun En Estambul albümünün çıkış parçası “En Estambul” ile birlikte albümde toplam üç parçada yer aldı.

Şarkı sözü yazarlığı ile de aktif olarak projelerde yer alan Esin İris, Gökçe’nin “Tuttu Fırlattı”, “Ne Yapardım” ve “Oh Olsun” şarkılarının, Kolpa’nın “Hiç Bitmez Bu Masal” isimli şarkısının, Ayhan Sicimoğlu’nun En Estambul albümünde “En Estambul”, “Arkana Bakma” ve “Nadie Como Tu” şarkılarının sözlerinin yazımını sanatçılarla birlikte gerçekleştirdi.

2013 yılında ise farklı dallardan farklı isimler için şarkı sözleri yazdı. Keremcem’in “Aptal Aşık” isimli pop şarkısının sözlerini yazdı. 2013 Nisan’da yayınlanan, Koray Candemir’in “Kalan Giden Benim” adlı şarkısının sözlerini yazdı.

2014 yılında çıkardığı “Yine Mavi” isimli albümü ile büyük beğeni toplayan Esin İris, albümde yer alan 10 şarkının tümünün sözlerine, bir çoğunun da bestesine kendi imzasını attı. Ayrıca bu albümde Türk rock müziğinin önemli vokallerinden Koray Candemir, müzik kariyerinde ilk kez başka bir sanatçının albümünde yaptığı düetle yer aldı.

Müzik kariyerinin yanı sıra 2008 yılından beri reklam yazarı olarak da faaliyet gösteren Esin İris, reklamcılığın müzikle kesiştiği jinglelar ve kurumsal müzikler, jenerik müzikleri dallarında da aktif olarak yayınlanan birçok işe imza atmıştır.


Esin İris şarkı sözleri ve kliplerine ulaşmak için tıklayın.


Esin İris Resmi Hesapları


Resmi Site SarkiSozleriHD.com Facebook SarkiSozleriHD.com Twitter SarkiSozleriHD.com Instagram SarkiSozleriHD.com YouTube SarkiSozleriHD.com Spotify SarkiSozleriHD.com

Esin İris Resimleri


Ekleyen:

admin

Paylaş

YAZIYI DEĞERLENDİR

[kkratings]

YORUMLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir